Martin Kleim
Heinrich-Böll-Stiftung Avrupa Birliği, Avrupa Enerji Dönüşümü Programı Başkanı

Temmuz 2019’dan bu yana Brüksel’deki Heinrich-Böll-Stiftung Avrupa Birliği ofisinde Avrupa Enerji Dönüşümü programı başkanlığı görevini yürüten Martin Keim, Vakıf içinde AB mevzuatı, iç enerji piyasaları, dijitalleşme ve üçüncü ülkelerle dış enerji ilişkileri de dahil olmak üzere Avrupa’da devam eden enerji geçişleriyle ilgili tüm konulardan sorumludur.

Aynı zamanda European Mobility Atlas 2021’in genel yayın müdürüdür.

Heinrich-Böll-Stiftung’a katılmadan önce, Berlin’deki Stiftung Wissenschaft und Politik (SWP) olarak da bilinen Alman Uluslararası ve Güvenlik İşleri Enstitüsü’nde ‘Enerji Dönüşümünün Jeopolitiği” projesinde araştırma görevlisi olarak çalıştı.

SWP’den önce özel sektörde AB enerji işlerinde deneyim kazanan Martin, temel olarak yenilenebilir enerji mevzuatı, dijitalleşme, e-mobilite şarj altyapısı ve CO2 emisyon hedefleri konularında araştırmalar yaptı.

Martin, Münster Üniversitesi’nden “Uluslararası ve Avrupa Yönetişimi” alanında lisans derecesine; Sciences Po Lille ve Münster Üniversitesi’nden “Uluslararası ve Avrupa Yönetişimi” ve “Strateji, İstihbarat ve Risk Yönetimi” alanlarında yüksek lisans derecesine sahiptir.